Kuzey Avrupalıların “Lagom” olarak adlandırdıkları bu felsefe tamamen denge kurmaya yönelik bir söyleme odaklanmaktadır. Bu söylem, “ne çok az ne de çok fazla” söylemi ile zenginleştirdikleri bir baskın düşünce olarak özellikle 2000’li yıllardan sonra tüm İskandinav toplumlarında baskın kültür halini almıştır.

Minimal ve Lüks, Birleşerek Tekrardan Moda mı Oluyor?

Global ekonomideki uzun soluklu çalkantılar, tedarik zinciri krizleri, Avrupa’daki göçmen sorunu ve 2 yıl süren pandeminin yıkıcı etkileri. Yıllar geçmesine rağmen, dünya şoku atlatamıyor…

Tüm bu etkenlerin küresel anlamda ekonomik ve toplumsal yansımaları olduğu gibi kültürel ve sanatsal yansımaları derinden hissedildi. Belirsizliğin hakim olduğu, ekonomik krizin yoğun bir şekilde hissedildiği bir atmosferde minimalizmin sanat ve mimari gibi alanlarda yeniden baskın akım haline gelmesi pek de şaşırılacak bir durum değil

Kelime olarak “sadecilik” anlamına gelen minimalizm, kaynakların sınırlı olduğu durumlarda ya da kaynaklar sınırlı değilken bile kasıtlı şekilde olabildiğince az unsurun kullanılarak biçimin ifade edilmesidir. Resim, sinema, mimari, heykelcilik gibi birçok alanda kullanılan bir akım olan minimalizm modern sanatın yapı taşlarından birini ifade ediyor. Köken olarak her ne kadar 1960’lardaki modern sanat akımlarına dayansa da son 20 yıldır popüler sanat dalları içerisindeki varlığını tüm çevreler hissettirmiştir. Sanatın da ötesinde bir yaşam tarzı olarak benimsenen minimalizm, Kuzey Avrupa’da bireylerin yaşam tarzlarını az çoktur felsefesiyle yeniden şekillendirebilecekleri bir mefkûre olarak benimsenmiştir.

Kuzey Avrupa Minimalizmi: “Lagom” – Ne Çok Az Ne Çok Fazla

Kuzey Avrupalıların “Lagom” olarak adlandırdıkları bu felsefe tamamen denge kurmaya yönelik bir söyleme odaklanmaktadır. Bu söylem, “ne çok az ne de çok fazla” söylemi ile zenginleştirdikleri bir baskın düşünce olarak özellikle 2000’li yıllardan sonra tüm İskandinav toplumlarında baskın kültür halini almıştır.

Peki günümüzde küresel ekonomik buhran ve pandeminin yıkıcı etkileri gibi olumsuzlukları da yaşantımızın tamamında hissettiğimiz bu günlerde minimalist felsefe bizlere lüks ev dekorasyonu ile ilgili ne söylüyor? Kuzey Avrupa minimalizmi ile lüks bir evlerimizde lüks bir dekorasyon konsepti geliştirebilir miyiz? Minimal ve lüks bir araya gelebilir mi? Premium segmentte bir dekorasyon konsepti için minimal öğretiden ne şekilde faydalanabiliriz? İskandinav yaşam felsefesi Lagom, bize modern ve lüks ev dekorasyonu ile ilgili neler söyleyebilir?

Yada, kuzey Avrupa’da LÜKS kelimesi bizdeki gibi birşey ifade ediyor mu? 

Minimalizm ile Lüks Ev Dekorasyonu

İç mimari ve dekorasyon temalı yazılar söz konusu olduğunda minimalizm kendine her daim başlıklardan birinde yer bulmuştur. Fakat bugünkü yazıda minimalizmi sadeliğin ötesinde lüks temalı bir dekorasyon konsepti için ne şekilde kullanabileceğimiz üzerinde duracağız. Her ne kadar felsefe olarak birbirlerine zıt kavramlar olarak algılansa da minimalizm, 60’lı yıllardan beri gösteriş ve şatafata odaklanan lüks anlayışını da kökünden değiştirdi.

Ev dekorasyonunda minimalist unsurların lüksün standartlarını da yeniden belirlediği göz önünde bulundurulunca, iki kavramı bir araya getirmenin çok da zor olmadığını söylemek yanlış olmaz. İşte üst olabildiğince minimal bileşenlerle üst segment bir dekorasyon konsepti geliştirirken size yardımcı olacak aksesuar ve bileşenler:

Lüks & Minimal !

Sade Fakat Göz Alıcı Görsellikleri ile Vegan Mumlar

Lüks ev dekorasyonu dendiğinde belirleyici olan en önemli faktörlerden biri de tercih edilecek olan aksesuarlardır. Bu bağlamda mumlar; bulundukları ortamlara, görselliğin çok ötesinde bir deneyim de katarlar. Özellikle vegan mumlar, birer aydınlatma aksesuarı olmalarının ötesinde sağladıkları eşsiz kokularla ortam deneyimini zenginleştiren ürünler olarak tercih edilebilirler.

Minimal oldukları gibi ortamda lüksün ortamda duyusal olarak hissedilmesine de yardımcı olurlar. Bu noktada, tercih edeceğiniz vegan mumların lüks temalı dekorasyon konseptiniz için vazgeçilmez unsurlar olduklarını söylemek yanlış olmaz.

2023 minimalist dekorasyon trendleri kapsamında en sık tercih edilen ürünlerden biri olan vegan mum, farklı tasarım konseptleri için farklı şekillerde de kullanılabilmektedir.

Genel olarak kütüphane, yemek masası dekoru gibi amaçlarla kullanılan vegan mumlar, aynı zamanda romantik akşamlar için aydınlatma bileşenleri olarak da tercih edilebilmektedir.

Son zamanların popüler aksesuarları arasında yer alan masaüstü şömine modelleri, görsellikleri ve iç aydınlatmaya olan etkileri ile doğal bir ambiyans oluşturmak için tercih edilmektedirler.

Bahçe, teras veya balkon gibi alanlarda kullanılabilmelerinin yanı sıra ev içi kullanıma da uygun olan masaüstü şöminelerin, farklı ebat ve tasarımlarda opsiyonel modelleri kolaylıkla bulunabilir.

Yeni nesil bir dekorasyon anlayışını temsil eden masaüstü şömineler, minimalist bir ortam deneyimi için en ideal dekorasyon ürünleri arasında gösterilebilir.

Masaüstü şömineler birer dekor olmalarının ötesinde aydınlatma ve ısıtma gibi amaçlar için de kullanılabilir. Günümüz minimalist öğretisinin en önemli amaçlarından olan çok amaçlılık ilkesi de bu sayede evlerinizde tercih edeceğiniz dekorasyon kültürünün bir parçası haline gelebilir.

Minimalist dekorasyon ürünleri arasında son zamanlarda oldukça popüler olan taş mobilyalar hem doğal taş görünümleri hem de eşsiz tasarımları ile iç dekorasyon için sık sık kullanılan ürünler arasında yer almaktadırlar.

Lüks bir dekorasyon konsepti için oldukça ideal bir görsellik sunan taş saksı, sehpa gibi dekorasyon ürünleri; minimal özellikleriyle de dikkat çekerler.

Hem işlevsellikleri hem de sağlamlıkları ile öne çıkan taş mobilyalar, yukarıda listelediğimiz masaüstü şömine ve vegan mum gibi ürünlerle de uyumlu bir bütünsellik oluşturabilirler. Bu noktada, bu tarz ürünlerin sunmuş olduğu geniş renk ve doku yelpazesi; evinizde en doğru opsiyonlarla entegre bir dekorasyon konseptini uygulamak için de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Tüm bunların yanı sıra taş sehpa ve vazo gibi ürünler haricinde daha taş unsurları kullanarak daha bütüncül bir ortam oluşturmak için farklı dekorasyon ürünleri de kullanılabilir. Farklı olarak kullanılabilecek beton mobilyalar arasında beton masalar, TV üniteleri ve tabure gibi opsiyonlar da minimalist bir ortam deneyimi için tercih edebileceğiniz ürünler arasında yer alır.

Seramik ev dekorasyon ürünü
Lüks Dekorasyon Ürünleri Blue Lagoon 2

2024’e Girerken Dekorasyonda Minimalist Ögeler Neden Önemli?

60’lı ardından yükselişe geçen minimalizmin tekrardan ana akım haline gelmesinin en önemli sebeplerinden biri şüphesiz global ekonomik kriz. Kaynakların kısıtlı olması, global ekonomideki tedarik zinciri problemleri gibi etkenler, insanlara daha az ile daha çok şey yapma felsefesini yeniden benimsetiyor. Bu bağlamda minimalist dekorasyon ürünleri arasında en son zamanlardaki en popüler ürünler olan vegan mumlar ve masaüstü şömine modelleri sizler için derlerdik.

İç dekorasyonda ortamları tasarlamak ve işlevsel hale getirmek en önemli amaçtır. Minimalist öğreti kullanılacak unsurların salt tasarımsal amaçların ötesinde işlevsel bir amaç da taşıması gerektiğini düşünür. Listemizde yer alan ürünleri de sizler için bu doğrultuda derlemeye özen gösterdik. Ürünlerin sağlamlıkları, uzun ömürlü olmaları, tasarımın ötesinde aydınlatma ve ısıtma gibi işlevlerinin de olması çok amaçlı kullanım için en ideal özellikler olarak gösterilebilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz Kuzey Avrupa minimalist öğretisi olan “Lagom” kapsamında sadece tasarımın ötesinde işlevsellikleri de olan ürünler kullanmak oldukça önemlidir. Ne çok az ne çok fazla olarak nitelendirilen bu öğretinin en önemli yapı taşlarını ortamlarda tasarımları ile şık görünürken aynı zamanda bir amacı da olan ürünler kullanmaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Sayfa
Hesabım
0
Sepetim
Ödeme Sayfası